Schody drewniane – wiele możliwości aranżacji wnętrza
Schody na przestrzeni wielu lat oprócz łącznika pomiędzy kondygnacjami zyskały nową funkcję – są głównym elementem wystroju wnętrza. Dzięki stosowaniu coraz to nowszych materiałów i technologii, schody w dużej mierze pełnią funkcję dekoracyjną w domach lub mieszkaniach. Schody drewniane można dostosować zarówno do tradycyjnego jak i nowoczesnego wystroju wnętrza. Schody drewniane dzielimy na schody na konstrukcji samonośnej lub na konstrukcji żelbetowej (na beton).
Schody dywanowe – lekka i ciekawa konstrukcja
Schody dywanowe to intrygująca konstrukcja, która zyskała uznanie wśród inwestorów ceniących sobie prostotę i elegancję w nowoczesnej bryle. Schody dywanowe na beton i na konstrukcji samonośnej składają się ze stopni i podstopni o grubości 40-190 mm. Elementy te łączone są ze sobą za pomocą kleju, łączników drewnianych i śrub – jest to dodatkowe wzmocnienie konstrukcji. Bardzo ważny wpływ na sztywność schodów dywanowych ma rodzaj balustrady. Balustrada może być wykonana ze szkła, stali, drewna lub w połączeniu kilku tych komponentów. Schody dywanowe montowane są na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest montaż do podłoża i górnego stropu – do belki żelbetowej (mowa tu o schodach usytuowanych na środku salonu – brak możliwości zakotwienia się do ścian nośnych). Drugim sposobem jest montaż schodów do wcześniej wspomnianej ściany, dzięki której schody nie wymagają solidnej balustrady. Schody dywanowe na beton jak i na konstrukcji samonośnej występują w wersji prostej, zabiegowej (z trójkątnymi stopniami), jak i z podestem – platformą dzielącą dwa lub więcej biegów schodowych.
Schody dywanowe na beton różnią się sposobem montażu i grubością elementów składowych. Konstrukcja dywanowa na beton zazwyczaj składa się ze stopni i podstopni o grubości 40 mm – jest to najrozsądniejsza wersja obłożenia betonu. Grubość elementów drewnianych zapobiega odkształcaniu się elementów drewnianych. Drewno jest materiałem higroskopijnym, który pod względem wilgoci zachowuje się jak gąbka. Przed montażem schodów drewnianych należy pamiętać o odpowiednim wysuszeniu betonu i całego domu.
Schody klasyczne z kapinosem – wszechstronne zastosowanie
Schody drewniane z kapinosem to jeden z najstarszych i najlepszych rozwiązań na obłożenie betonu drewnem. Schody klasyczne znajdują zastosowanie zarówno we wnętrzach klasycznych jak i nowoczesnych – wszystko za sprawą dowolnej możliwości konfiguracji kilku materiałów (stopnie, podstopnie, listwy przyścienne, balustrada). Kapinos w schodach klasycznych to wysunięty o 25 mm nosek przed podstopnicę, który ma za zadanie zwiększyć przestrzeń „pod nogę”. Takie rozwiązanie idealnie sprawdza się na klatkach schodowych o niezbyt dużych wymiarach np. schody zabiegowe. Stopnie wykonywane są zazwyczaj z twardego drewna pochodzenia polskiego – dąb lub jesion. Podstopnice w schodach klasycznych w większości przypadków wykonywane są z białej płyty MDF lub drewna. W schodach tego typu można zastosować podświetlenie LED. Schody drewniane wprowadzają do wnętrza domu ciepła i przyjemnego klimatu.
Schody półkowe – nowoczesna alternatywa dla schodów dywanowych
Schody półkowe to nie lada wyzwanie dla wykonawców. Jest to nowoczesna konstrukcja wzbudzająca podziw wśród wszystkich odwiedzających nasze domy. Schody półkowe mocowane są do ścian nośnych lub ścian działowych odpowiednio do tego przygotowanych. Schody półkowe składają się ze stalowej konstrukcji – ramion oraz stopni drewnianych w formie paczek (skrzynek). Po odpowiednim zamontowaniu konstrukcji schodów półkowych przychodzi czas na montaż odpowiednio wykonanych stopni. Do schodów półkowych preferowane są balustrady wykonane ze szkła lub stali. Balustrada w owych schodach pełni funkcję stabilizacyjną.